Spřáteluji.Pište do komentíků... <3
etushinQ_ua_^^" alt="©-^^[P]etushinQ_ua_^^" class="center"]

Článek týdne

11. listopadu 2008 v 13:25 | Anuška
Babočka kopřivová při pohledu shora
Babočka kopřivová (Aglais urticae Linné, 1758, jiný název Nymphalis urticae) je druh motýla z rodu baboček (Aglais) patřících do čeledi babočkovitých (Nymphalidae). Svoje druhové jméno dostala podle živné rostliny housenek - kopřivy dvoudomé (Urtica dioica).
Jde o jednoho z nejhojnějších motýlů, který se vyskytuje v celé Evropě. Létá od března do října. Není vázaný na žádný konkrétní typ stanoviště, a tak jej lze nalézt v zahradách a parcích, na okrajích lesů a luk, v příbřežní vegetaci, vzácní nebývají ani ve velkých městech.
Babočka nepatří mezi velké motýly, protože délka předních křídel je 22 až 30 mm. Křídla mají typickou oranžovo červenou barvu s černými skvrnami, především na okraji předních křídel. Dolní okraje křídel jsou lemovány modrými skvrnami na černém pozadí. Od podobné babočky jilmové se liší bílou skvrnou na předním okraji křídel u jejich špičky, což umožňuje jejich snadné vzájemné rozlišení.
Jde o dvou až třígenerační, solitérně žijící druh s otevřenými populacemi. Poslední generace těchto motýlů přezimuje a na jaře opět založí další generaci. Přestože jsou jedinci geneticky velmi rozmanití, není mezi nimi v rámci Evropy podstatný rozdíl. Pouze populace ze Sardinie a Korsiky bývá někdy považována za samostatný druh Aglais ichnusa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama